Курсът на Европейския цифров иновационен хъб (ЕЦИХ) в сектор строителство – „Ултразвуков метод – ниво 1“, се проведе от 26 до 30 август в учебния център на Института по механика на БАН.
„Стартираме едно от специфичните обучения, които могат да дадат на всички Вас изключително много теоретични и практически познания за обследването на строителни конструкции чрез ултразвуков метод. Надявам се, че курсът ще премине по най-добрия начин и Вие ще получите знания, които ще Ви бъдат много полезни в работата“, заяви при откриването на обучението инженер Любка Денева, началник на отдел „Дигитализация в строителството“ в Камарата на строителите в България.
Според водещия лектор доцент Йордан Мирчев от Института по механика на БАН, особено ценният принос на курса е, че дава знания за отстраняване на дефекти и проблеми в строителството чрез методите за безразрушителен контрол.
Обучението „Ултразвуков метод – ниво 1“ е присъствено като включва придобиване на познания относно ултразвуковия контрол и повишаване на квалификацията на специалисти за изпитване и последващ контрол на композитни материали за строителството, изградени от бетонна матрица. Строителните специалисти, преминали успешно курса, могат да се сертифицират в България по международен стандарт за ултразвуково изпитване в областта на строителството за ниво 1. Изискването за участниците в обучението е да имат най-малко средно техническо образование и поне 6 месеца професионален опит в прилагане на методи за безразрушително изпитване на строителни обекти и техни елементи. Курсът е предназначен за технически експерти в общините, в строителни и в надзорни фирми, извършващи ултразвуково изпитване на елементи от сградния фонд и различни конструкции. Това могат да бъдат работещи в малки и средни предприятия в строителния сектор, в малки дружества със средна пазарна капитализация, както и в организации от публичния сектор (но за техните неикономически дейности).
Освен доцент Мирчев лектори в обучението по ултразвуков метод са доказани преподаватели в Института по механика на БАН. 5-дневният курс включва въведение в методите за безразрушително изпитване с ултразвуков метод на композитен материал, основан на бетонна матрица и конструкции, и усвояване на съответната терминология. Участниците се запознават с физичните принципи за прилагане на метода, с данни и характеристики на изпитваните продукти и конструкции, както и с прилагане на метода и технологиите за изпитване. Практическата работа с техническите средства за изпитване – ултразвуков дефектоскоп, ултразвуков дебеломер и осезатели,
както и запознаване с всички етапи на процеса, също са част от обучението. А неговата финална част е усвояване на умения за оценка на съответствието на изпитвания композитен материал.
Снимки от събитието може да видите тук.