Успешно стартира курсът „Въведение в BIM”, организиран от Сдружение „ЕЦИХ в сектор строителство“

Курсът “Въведение в BIM” на Сдружение „Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство“ стартира на 30 септември 2024 г. и е с продължителност 4 дни – занятия ще се провеждат на 30 септември – 1 октомври и на 8 – 9 октомври, присъствено в обучителната зала на ЕЦИХ. Следващият курс по „Въведение в BIM” е планиран за провеждане в периода 30-31 октомври 2024 г. и 7-8 ноември 2024 г., като регистрация за участие може да направите тук.

Обученията от каталога на ЕЦИХ, свързани с използването на възможностите на BIM, са най-многобройни (общо 20), с оглед постигане на всеобхватност на материята по всички направления от използване на BIM в строително-инвестиционния процес (ВIМ обхваща целия жизнен цикъл на сградите – от проектирането, през управление на строителството и експлоатацията им до евентуалното и разрушаване и оползотворяването на отпадъците). Специализираните обучения по BIM предоставят знания и умения за работа със специфичен софтуер за управление на целия строително-инвестиционен процес в строителството, което е ключов елемент не само за дигитализацията на бранша, но и за развитието на кръговата икономика в България.
Въвеждащият курс в BIM е предназначен за професионалисти в областта на архитектурата, инженеринга и строителството като архитекти, инженери, мениджъри на екипи и водещи проектанти. Минималните изисквания за участниците са средно техническо образование и професионален опит в прилагане на компютърни методи за използване на специализиран софтуер.
Курсът е разделен на 7 модула, които покриват различни аспекти на BIM:
  1. Въведение в BIM, което включва основни понятия и дефиниции, история и развитие на BIM, както и въздействието му върху архитектурата, инженеринга и строителството.
  2. BIM процеси и стандарти.
  3. BIM софтуер и инструменти.
  4. Колаборация и координация в BIM, които включват обмен на информация и данни между BIM софтуер и формати, комуникация в BIM проекти, координация и детекция на колизии, както и колаборация и комуникация в GeoBIM среда.
  5. Устойчивост и BIM, което включва енергийна ефективност и BIM анализ, моделиране на енергийни системи и интеграция на възобновяеми източници на енергия, както и сертификация на устойчиви сгради и приложение на BIM.
  6. BIM и управление на активи, в което влизат фази на живота на сградата и BIM, управление на активи и интеграция на BIM, BIM и управление на поддръжката и експлоатацията на сгради, интеграция на BIM и ГИС за управление на поддръжката и експлоатацията на инфраструктурни съоръжения.
  7. ERP системи за управление на производството и съответствието на строителните материали и продукти.
Лектори са университетски преподаватели и доказани специалисти от строителния сектор в България, които освен теоретична част ще бъдат представяни и практически демонстрации. Обучението ще завърши с провеждане на изпит за оценка на постигнатите резултати.
Основната цел на обучението е повишаване на квалификацията на строителните специалисти чрез усвояване на умения за използване на строително-информационното моделиране (по-популярно с абревиатурата си на английски език BIM – Building Information Modeling) в инвестиционния процес.
Курсът беше открит от ръководителя на Сдружение „ЕЦИХ в сектор строителство“ – г-жа Накова, която пожела успех и представи накратко пред участниците информация за обучението:
“Днешният курс е едно от най-важните встъпителни обучения, защото е въведение в BIM. За 4 дни ще получите цялата необходима теоретична подготовка от повече от 10 лектори, които ще Ви въведат в BIM през тяхната перспектива, защото през следващите месеци започват и практическите обучения“.