През 2019 г. емисиите на CO2 на строителството, гигантската индустрия, с която взаимодействаме всеки ден са се увеличили до най-високите си нива, като представляват 38% от глобалните емисии на CO2, свързани с енергията. Като отрасъл, в който са заети 7% от трудоспособното население в света, и тъй като до 2050 г. 68% от световното население ще живее в градски райони, заинтересованите страни в този отрасъл е необходимо да поемат отговорност за намаляване на емисиите и създаване на устойчиво и нулево нетно бъдеще за всички. Именно, технологията VDC (Virtual Design and Construction) и методологията IPD (Integrated Project Delivery) са примери за устойчиви практики, които позволяват да се строи виртуално, преди да бъдат изпълнени физически строитените обекти, оптимизирайки проекта не само от гледна точка на финансите, графика, обществените поръчки и управлението на риска, а и от гледна точка на намаляване на емисиите, отпадъците и въглеродният отпечатък. Чрез 6D BIM се осигурява внедряване на устойчивостта в мисленето, действията и бизнес процесите в строителната индустрия. Чрез 6D BIM се осъществява оценка на устойчивостта и енергийната ефективност на сградата. Специален акцент в курса се поставя върху оценката на въглеродния отпечатък и стратегии за намаляването му чрез 6D BIM.
Курсът “BIM: Енергийна ефективност, устойчиво проектиране и оценка на въглеродния отпечатък ” на ЕЦИХ дава решения на всички тези въпроси. Той е насочен към експерти, които се занимават със строително-инвестиционно проектиране, управление на проекти, консултантска и надзорна дейност или администрация.
Курсът представя основни понятия, дейности и добри практики при работа с информационни технологии и дигитални инструменти от общ професионален характер. Обучението включва общо 3 модула в 2 дни. Първият е въведение в BIM и устойчиво проектиране. Вторият модул е за устойчивото проектиране и енергийна оптимизация чрез 6D BIM. Третият модул предлага обучение за оценка на въглеродния отпечатък чрез 6D BIM.