Два обучителни курса на Европейския цифров иновационен хъб (ЕЦИХ) в сектор строителство стартират на 30 септември и все още са отворени за регистрация на участниците.
Първият курс е „Въведение в BIM” и ще се проведе в обучителната ни зала в рамките на 4 дни – на 30 септември – 1 октомври и на 8 – 9 октомври. Обучението е присъствено, а основната му цел е повишаване на квалификацията на строителните специалисти чрез усвояване на умения за използване на строително-информационното моделиране (по-популярно с абревиатурата си на английски език BIM от Building information modeling) в инвестиционния процес.
Вторият курс на ЕЦИХ е за използване на иновационни продукти и ще се проведе от 30 септември до 4 октомври в Центъра за професионално обучение към Баумит България в град Елин Пелин.
Обученията, свързани с използването на възможностите на BIM, са най-големи като брой – общо 20, в каталога с услуги на ЕЦИХ. На практика, ВIМ обхваща целия жизнен цикъл на сградите – от проектирането, през управление на строителството и експлоатацията им до евентуалното им разрушаване и оползотворяването на отпадъците. И в този смисъл строително-информационното моделиране е ключов елемент не само за дигитализацията на бранша, но и за развитието на кръговата икономика в България. Специализираните обучения по BIM предоставят знания и умения за работа със специфичен софтуер за управление на целия строително-инвестиционен процес в строителството.
Въвеждащият курс в BIM е предназначен за професионалисти в областта на архитектурата, инженеринга и строителството като архитекти, инженери, мениджъри на екипи и водещи проектанти. Минималните изисквания за участниците са средно техническо образование и професионален опит в прилагане на компютърни методи за използване на специализиран софтуер.
информационни системи (GIS). Освен това въвеждащите обучения дават базови знания за автоматизацията и роботизацията в съвременното строителство.
Курсът е разделен на 7 модула, които покриват различни аспекти на BIM:
1. Въведение в BIM, което включва основни понятия и дефиниции, история и развитие на BIM, както и въздействието му върху архитектурата, инженеринга и строителството.
2. BIM процеси и стандарти.
3. BIM софтуер и инструменти.
4. Колаборация и координация в BIM, които включват обмен на информация и данни между BIM софтуер и формати, комуникация в BIM проекти, координация и детекция на колизии, както и колаборация и комуникация в GeoBIM среда.
5. Устойчивост и BIM, което включва енергийна ефективност и BIM анализ, моделиране на енергийни системи и интеграция на възобновяеми източници на енергия, както и сертификация на устойчиви сгради и приложение на BIM.
6. BIM и управление на активи, в което влизат фази на живота на сградата и BIM, управление на активи и интеграция на BIM, BIM и управление на поддръжката и експлоатацията на сгради, интеграция на BIM и ГИС за управление на поддръжката и експлоатацията на инфраструктурни съоръжения.
7. ERP системи за управление на производството и съответствието на строителните материали и продукти.
Лектори в курса са водещи експерти, университетски преподаватели и доказани специалисти от строителния сектор в България.
Можете да се регистрирате за обучение „Въведение в BIM“ тук.
Обучението за използване на иновационни продукти в строителството е присъствено и включва придобиване на знания и умения за работа с иновационни продукти на един от партньорите в ЕЦИХ Баумит България като ще бъдат представени системите “Клима” и “Йонит”, които подпомагат пречистването на въздуха в помещенията и регулирането на влагата. По този начин се създава по-здравословна и комфортна среда на живот и обитаване.
Изискването за участниците в обучението е да имат най-малко завършен десети училищен клас, медицинско свидетелство и основен опит в строителни дейности като шпакловането и боядисването. Курсът е предназначен за архитекти, инженери, служители в проектантски фирми, строителни експерти и работници от общините, от строителните и надзорните фирми. Това могат да бъдат работещи в малки и средни предприятия в строителния сектор, в малки дружества със средна пазарна капитализация, както и в организации от публичния сектор (но за техните неикономически дейности).
Лектори в обучението по иновационни продукти са специалисти с доказан опит в работата с тях. 5-дневният курс включва усвояването на теоретични знания и на практически умения за използването на иновационните продукти.
Теоретичната насоченост на обучението е свързана със съответната нормативна уредба, с проверка и подготовка на основата, с различните видове системи, с влияние на условията в помещенията за качеството на полагане, с грешките, които се допускат в процеса на полагане, и с последващия контрол на качеството. Практическите занимания са за проверка и подготовка на основата, за използването на компоненти и аксесоари и за последователността на полагане. Те включват усвояване на умения за полагане на шпакловки и бои върху различни основи, за установяване на влиянието на условията в помещенията за качеството на полагане и за контрола на същото това качество. Практическите обучения ще се извършват с помощта на електрически и ръчни инструменти и с реални материали от производството.
Можете да се регистрирате за обучението „Иновационни продукти“ тук.